Tuesday, 28 January 2014

Tarvo - viimase nädala ökoretkedest Haapsalus

Jaanuarikuu teine pool on töiseks kujunenud ja nii olen pikematele ökoretkedele ka suhteliselt vähe jõudnud. Erandiks oli möödunud laupäev kui taas 10 km võrra jalgsikilomeetreid juurde tuli. Peamiseks eesmärgiks oli külastada linna lõunaservas olevaid rabaserva metsasid. Loodetud kanalisi ma sealt küll kirja ei saanud, aga aasta esimesed musträhnid leidsin siiski üles. 
Mõned liigid olen kirja saanud ka suisa kodu juurest. Nädalavahetusel rõõmustas mind kõrvalmaja hoovis tegutsenud isane kuuse-käbilind. Täna märkasin kodukontori aknast aasta kolmandat röövlinnuliiki, kui üks vana kanakull Tagalahe poolt linna poole suundus. 
Viimase nädala põnevaimaks linnuvaatluseks Haapsalu piirkonnas on olnud kahtlemata Aivari leitud talvitav väikepütt. Ka ise õnnestus eile see lind edukalt ära bongata. Et mitte haruldast talvitajat ja teisi veelinde häirida, siis linnule fotokaga lähenema ei hakanud. Praeguse külmaga peab lindude energiakulu säästma ja nende lendupeletamist igati vältima. 
Jaanuarikuu on õige pea läbi ja kuna ühtegi arvestavat ökoretke ma enam ei planeeri, siis ka aeg teha aasta esimese kuu kokkuvõte tegemiseks. Aktiivselt olen ökovaatlusele kulutanud jaanuaris 21 vaatlustundi. Kuna Haapsalu linnas ja selle vahetus lähiümbruses on olnud piisavalt palju avastamist, siis seni on kõik läbitud meetrid tulnud jalgsiretkedelt ning kokku on maha matkatud nüüdseks 54 kilomeetrit. Jaanuarikuu on toonud minu ökolisti täpselt 55 liiki - ehk siis keskmiselt üks liik ühe retkekilomeetri kohta. Liike sai oodatust mõnevõrra enam tänu erakordselt soojale kuu algusele, mistõttu püsisid siselahed jäävabana ning nimekirja sai õige mitu veelindu. Kuu teine pool on kujunenud seevastu külmaks ning see on jällegi soodustanud lindude suuremat koondumist linna ümbrusesse.
Veebruaris on uute liikide leidmine linnast kindlasti juba oluliselt raskem, mistõttu tuleb vaikselt hakata mõtlema ka märksa pikematele retkedele. Eeskätt tahaks veebruaris keskenduda meie talikülaliste otsimisele, kellega kevade poole enam lootust kohtuda pole. 

No comments:

Post a Comment