Friday, 24 January 2014

Tarvo - ökovaatlus koduaias

Sel nädalavahetusel toimub Eesti Ornitoloogiaühingu poolt juba viiendat korda korraldatav Talvine aialinnuvaatlus. Tegu on väga ökoloogilise linnuvaatlusega, mida saab teha ka soojast toast läbimata ainsatki meetrit. 
Nii toimisin ka mina. Kahjuks oli hommikupoolikul palju toimetamist ning kõige magusamatel hommikutundidel ma majahoovis toimuvat jälgida ei saanud. Kiire pilguheit läbi akna küll tuvastas ühe ülelendava raudkulli, kuid seda ma kahjuks aialinnuvaatluse tulemustesse kirja panna ei saanud. Nimelt näeb aialinnuvaaltuse formaat ette, et kirja pannakse üksnes ühe tunni jooksul nähtud linnuliigid ja nende isendite arv. 
Veidi peale keskpäeva kerisingi oma kodukontori ruloo kõrgemale ning hakkasin maja sisehoovis olevaid sulelisi binokliga jälgima. Tavalisemad liigid said õige ruttu leitud. Õige pea tuli ka esimene meeldiv üllatus - põõsas kössitas 3 metsvinti. Kuna sel talvel olen vintlasi õige vähe kohanud, siis metsvintide leidmine suisa koduaiast oli küll meeldiv üllatus. Silma hakkas veel ka sinitihaste rohkus - neid sagis pekitüki kallal korraga suisa 5 lindu. Huvitavamatest aialindudest võis näha veel 2 suur-kirjurähni ning ka hallrästad käisid vaatlustunni jooksul aeda külastamas. Tunni ajaga sain koduaiast kirja täpselt 10 liiki - ootuspäraselt ei saanud ma siit küll ühtegi lisandust ökoaastase, aga mõnusaid elamusi pakkus see tunnine vaatlus küllaga.
Igal juhul soovitan kõigile ökorallitajatele ja muidugi ka teistele loodusesõpradele aialinnuvaatlust. Leidke laupäeval või pühapäeval üks tunnike ja küllap üllatab nii mõnigi ootamatu suleline Teidki koduaia külastamisega. Tulemusi saab edastada ja vaadata Talvise aialinnuvaatluse kodulehel.  

No comments:

Post a Comment