Friday, 14 March 2014

Tarvo - Haapsalu linnutornis

Reede pärastlõuna annab taas võimaluse natuke tööst eemalduda ja paar tunnikest ökorallisse panustada. Tuleb viimast võtta, sest nädalavahetuse ilmaprognoosid õue linde vaatlema ei kutsu. Ja lähenev külmalaine võib mitmeid rändureid ka tagasi lõuna poole liikuma panna. Seega jälle kand ja varvas Haapsalu linnutorni suunas.
Laht on veelgi jäävabamaks saanud ning linnutäppidest veelgi kirjumaks muutunud. Kohe torni all hakkab silma tosin lauku, keda paari päeva eest siin ei märganud. Ka esimene ökopunkt ei lase end kuigi kaua oodata. Lahele on kogunenud hulgaliselt tuttvarte. Mitmes erinevas salgas loen kokku 100 lindu, kuid punapea- või merivarte nende hulgas veel ei märka. Esimesi punapea-varte on Silma looduskaitsealal juba nädala alguses märgatud ning mõni neist võiks juba end ehk ka Haapsalus näidata.
Pilkupüüdvaid väikekosklaid on samuti juurde tulnud. Iseäranis arvukalt peatub lahel täna, aga jääkosklaid. Loendan 500 isendit. Ka hanesalgad sõeluvad põldude ja lahe vahet. Mõned linnud mööduvad väga heas valguses ja 70. ökoliigiks saabki järjekordne haneline - rabahanede seas näen lendamas kahte suur-laukhane.
Õhtupoolikul käin veel jalgsi sisseoste tegemas. Otsustan kesklinnas asuva Vana kalmistu künnivarese pesad kokku lugeda. Kokku on valmis või pooleli olevate pesade juures askeldamist märgata 34 risupesa juures. Aga kevad on alles noor - nii et päris täpse arvu teadasaamiseks tuleks mõne nädala pärast pesad siiski veelkord uuesti üle lugeda.
Täna lisandub ökorallile 2 vaatlustundi ning jalgsi sai läbitud 4,5 km. Märtsikuus on nüüdseks kogunenud vaatlustunde kokku 8,5 ning selle ajaga olen läbinud 16,5 km. Ja nagu juba mainitud, siis ökolistis on nüüdseks täpselt 70 liiki kirjas.

Loode-Venemaal pesitsevaid väikeluiki tuleb nüüd lahele aina juurde. 

No comments:

Post a Comment