Wednesday, 15 October 2014

Margus E: Tuksi 14. oktoobrilAeg-ajalt mu südametunnistus on kripeldanud kuna pole saanud mahti oma ökoreisidest blogisse midagi krjutada. Aga kookide küpsetamine lihtsalt võtab õhtuti võhma välja, ja nende söömine pealekauba. Täna oli aga kaks ajendit ikkagi sulepea tindi sisse kasta. Esiteks Kaarli poolt linnuhuviliste listis esitatud kaudne (ja põhjendatud) kriitika teatud ökotajate kirjutusoskamatusest – seal küll mind nimepidi ei mainitud, aga ju ma lihtsalt ununesid patuste nimekirjast. Teiseks sain täna kirja üsna ootamatu ökopunkti nr. 2xx.

Ennem tänase ökopunktini jõudmist peaksin tagasi kevadesse naasema. Ma polnud varem neist Eesti ökorallidest kuulnudki (!), aga, kas Ukult või Tarvolt sain kevadel infi ja mõtlesin siis ka Exceli tabelit nummerdama hakata. Millalgi maikuu lõpus tõin oma jalgratta Tuksi külla. Tuksist pidi saama meie tugikoht Põõsaspea sügisrände loendustes ja ratas oli mul juba kevadel Eestis kaasas. Tegin ka paar vänderdamist kohe mais. Praeguseks ainus liik, mis ainult kevadele tugineb on teder.

Juuli alguses hakkasid Põõsaspeal loendused pihta (www.eoy.ee/poosaspea). Olin eesmärgiks võtnud umbes iga kolmas päev rattaga sõita, aga on kukkunud välja nii, et nüüd on pigem ainult kolmteist (vihmast) päeva, kui rattaga pole sõitnud. Lisaks mõned pausid on olnud seotud puhkusereisidega.
Enamikud ratta sõidud on tehtud Tuksi ja Põõsaspea tipu vahel (täpselt 7 km ühte suunda). Mõned korrad ka Haversisse ja Dirhami poe kanti. Lisaks sai üks pikem reis tehtud juulis Pürksi kanti – see reis tõigi mitmeid liike, mida muidu pole kohanud (koduvarblane, künnivares, kukkurtihane, kõrvuk-räts). Oma pettumuseks sellel pikal reisil jäid saamata kodukakk, rooruik ja hüüp. Samal reisil muideks nägin seda sama soorätsu, mis Estonian Openil kahel meeskonnal oli (otseloomulikult Team Spithamn seda ei saanud. Küll aga avastasime, et liiklusmärk, millel räts regulaarselt istus, oli sõelapõhjaks tulistatud - milliseid järeldusi selle põhjal võiks teha?). Nojah, soorätsu on tulnud vastu nii ehk naa mitu korda ja tegu on tähtsusetu kõrvalehüppega.

Tänase uue liigi juurde siis. Tuksis peakorteri õues on siiani kolm liiki olnud, mida mujalt pole saanud: värbkakk, karvasjalg-kakk ja händkakk. Kõiki neid on kambaga siin korduvalt kohatud, värbkakk kiuksub pea igal hommikul ja õhtul. Liik number 200, laanerähn sai ka algselt kirja hoovis korvpalli mängides, aga hiljem ka mujalt. Nagu välk selgest taevast tuli peakorteri hoovist täna õhtul veel uus liik. Kurioossed sündmused said alguse siis, kui kavatsesin vetsu minna. Aga Juho oli parasjagu selle reserveerinud. Eks ma siis läksin pimedasse hoovi põõsa taha ja kastsin mustika kasvukohatüübi metsa – kanarbik on väetamise tagajärjel siit juba ammu välja surnud. Kardan, et jänesekapsas tuleb juba varsti peale. On piinlik nentida, et just siis kui see püha toiming mul käimas oli, kuulsin väga kaugelt mingit häält. Ja kuna toiming ikka veel kestis, oli võimalik kõiksugu kakkude hääli meelde tuletada, aga lamp ei tahtnud kuidagi süttida. Alles siis kui akt läbi oli, hääl oli tulnud piisavalt lähedale ja karjatasin: hüüp! Kutsusin Aki välja rändava hüübi möödalendu pealt (pigem alt) kuulama. Juhole karjatasin ka läbi lahtise WC-akna, et hüüp läheb – kuulis ilusti ära, sest lind lendas praktiliselt üle tuulevaikse hoovi. Hiljem kui biojäätmete ämbrit õue viisin, kuulsin veel teist isendit. Hüübi olin lugenud pärast Sutlepa reisi juulis nende hulka, mida ma enam ei uskunud saavat. 
                                                                       Sarviklõoke Haversis

Hüüp oli ökoliigiks number 227. Pärast septembrit on juurde tulnud mh. karvasjalg-viu, sarviklõoke, väikeluik ja hallpea-rähn. Liik, mida ma usun veel saavat on hangelind. Potentsiaalseid on muidugi palju teisigi: kanada lagle, kodukakk, valgeselg-kirjurähn, metsis (viimast on vist kõik teised näinud ümbruskonnas) jne. Kui jalgratas palju ei streigi ja tervist on, siis väntan veel 5. novembrini. Kui juuli alguses oli hommikuti mentaalne võitlemine, et end ratta otsa sundida, siis nüüd nagu ei oska teistmoodi neeme tippu minnagi. Ainus liik, mida pole sellepärast saanud, et sõitsin autoga neeme tippu on lammitilder.

No comments:

Post a Comment