Saturday, 6 September 2014

Tarvo - punajalg-pistrikuid otsimas

Augustis oli mul ökoretkedeks väga vähe võimalusi. Nii jäigi lõikuskuu ainsaks lisandunud liigiks värbrüdi. Nüüd kätte jõudmas sügise parim linnuaeg ja seda ei saa muidugi ka ökovaatluse mõttes maha magada. Tänasel üsna suvisevõitu päeval saabki septembri esimene rattaretk ette võetud.
Toimuvat linnuelu vaadates, tõotab tulla põnev linnusügis. Lisaks erakordsele punajalg-pistriku invasioonile on mitmeid märke ka teiste liikide liikumisest. Kõikjal sädistavad tihaste salgad ning vähemalt põhja-ja sabatihasel on ilmselt tulemas keskmisest korralikum invasiooniliikumine. Ka mänsakuid on metsades päris hästi. Eelmisel sügishooajal asetleidnud suur-kirjurähnide uputuse kontrastiks on see liik praegu metsades äärmiselt vähearvukas.
Tänase rattasõidu marsruut kulgeb suuresti kultuurmaastikus ja üsna päevasel ajal ettevõetud rattaringi peamine eesmärk on täita lünki röövlindude osas. Sihtliigiks on mõistagi punajalg-pistrik, kelle peab nüüd kirja saama, sest selle liigi invasioon on peagi lõppemas. 
Sõidan algatuseks Haapsalust Linnamäe suunas. Kõrvalepõige saab tehtud ka Saunja lahele. Suure linnurohkusega laht ei hiilga. Sellel on oma osa kindlasti ka lahel olevatel kalameestel. Siiski saab üks tiivuline kalur - kalakotkas siit kirja. Vanalindude põhiränne on kalakotkastel juba mõnda aega täies hoos ja ka see on adultses sulestikus isend. 
Linnamäe ümbruse põllud on igavad, sama kehtib ka Linnamäe-Nigula lõigu kohta. Lubavaid traate on palju, kuid peale raudkullide ja hiireviude siin röövlinde istumas-tiirutamas näha pole. Edasi võtan suuna Kirimäe-Võnnu-Parila põllusüsteemi läbiskännimiseks. Siin on regulaarselt punajalg-pistrikuid näha olnud ja ühe isendi leidsin siit vaid 2 päeva eest. Elektriliinid on pistrikest paraku tühjad - terve ala peale õnnestub vaid ühte tuuletallajat näha. Parila lähistel saab lõpuks ökolisti lisada päeva teise uuenduse - saagijahil õnnestub kohata ühte vana isast välja-loorkulli. 
Lõpetuseks põikan ka läbi Mägari-Ahli põllulappidelt. Lubavaid kohti ja istumistraate on siingi jalaga segada, kuid vespar end täna ei ilmuta. See on loomulikult korralik pettumus. Kokku täna sadulas läbitud 53,5 km ning vaatlustunde täpselt 5. Skoor nüüd 190ni venitatud. Hommikul uuele ringile. 

Kalakotkaid näeb läbirände ajal Silma looduskaitsealal sageli.

Kirimäe vaateplatvormi külastamine oli täna ka 700 seiklussportlase võistlusprogrammis.


No comments:

Post a Comment