Tuesday 17 June 2014

Sander – Mai/Juuni retked



Puhkus on tulekul, vaja lisa teenida ja muude sigimiste-sagimiste kõrvalt polegi jõudnud õieti siia sissekandeid teha, kuigi endal on juba kolm  rattakäiku seljataga. Otsustasin siis lõpuks asja ette võtta ja teilegi teada anda, kus olen lähiajal käinud ja mida näinud.

Mai lõpp: 30-31.05 ja 1.06 rattaga Vormsil.

Õhtul üheksa paiku kohale jõudes ei läinud kilomeetritki, kui juba märkasin Sviby põllul ühte röövlit lendamas ning selleks osutus üllatuslik ökoliik sooräts. Teda oli plaan alles augustis kaema minna Saxby põldudele, kus olen teda viimased kaks aastat kohanud aga seekord tuli liik täitsa ‘’lihtsalt kätte’’. Teda õnnestus veel järgmise päeva õhtulgi näha. Õhtu oli vaikne ning läksin Rälby soo juurde öösorri otsima, et ehk saab selle liigiga ka ühelepoole ja ei pea eraldi kuskil öösel metsas kondama ning kaua ei läinudki, kui sorin juba kaugelt kõrvu kostis ja päeva lõpuks oligi juba kaks uut liiki olemas.

Järgnev päev oli väga vihmane ning hommikune plaan lindu vaatama minna nurjus. Peale kella viite õhtul sai siiski sadula selga hüpatud ja saare lääneossa vaatlema mindud. Kilomeeter sõidetud ja juba ilmutas end taevas päeva esimene röövel ja oligi olemas uus ökoliik herilaseviu, mis tegi edasise sõidu juba päris lootusrikkaks ja rõõmsaks. Puudu olid veel põõsalindudest aed-põõsalind ning rästastest vainurästas, mis õnnestus ka sellel päeval kirja saada. Ka puuduolev väänkael tegi Kerslätis häält ning hiljem näitas üks isend enda ka Saxbys. Hea liik oli veel roostikus laulev soo-roolind, keda küll ei osanud ootada, pigem aed-roolindu. Päeva skooriks tuli 5 uut liiki.

Pühapäevane ilm oli juba märksa parem, kuid hommikust retke siiski ette ei võtnud. Tuli hakata mandrile tagasi sõitma ning veel enne sadamasse jõudmist lisandus päeva veel kaks uut ökoliiki - tuuletallaja Rälbyst ja peoleo Svibyst (tegi häält samast kohast, kus oli reedel sooräts, korra vist isegi tegi reedel häält, aga meeltesegaduses kakku jõllitades ja lindu pildile püüdes, läks hääl minust mööda).

Lõpptulemus liigiliselt 78 (ainult saarel) ja uusi liike 9, kilomeetreid sai kohapeal läbitud ca. 70.

Sooräts (Asio flammeus)

Juuni algus: 4.06 Haapsalu-Vilkla-Võnnu-Haapsalu

Õhtul kella viie paiku tekkis plaan sõita natuke Ridala vallas ringi, et teatud kohtadest saada kirja veel puuduolevad lihtsamad liigid. Ilm oli ilus ja parajalt soe. Esmane suund Haapsalust oli Vilkla peal, et kohata seal ritsiklindu, toonekurge ja ehk veel kedagi. Kohale jõudes saigi kirja päeva esimese ökoliigi võsa-ritsiklinnu, toonekurge ega muud seal kahjuks ei tulnud. Järgnev suund siis Võnnu pargi poole, kus peaks taita kohtama ja hea õnne korral ka valgeselg-kirjurähni, kes on mul veel endiselt puudu. Enne veel kui Võnnu jõudsin, sain ma kirja põllult isase soo-loorkulli, keda küll ei osanud ette näha ning natukene maad edasi sõites tuli ära ka valge-toonekurg, kes Saanika külas pesal istus. Veel ennem parki jõdumist (500m ennem) tuli minu jaoks päevaliik väike-konnakotkas. Seda liiki lootsin üldse mujalt saada, seega röövlitega läks täitsa hästi. Lõpuks Võnnus olles, ootas mind ees tühjus, ei taita ega rähni, tiigil vaid sinikaelad ja ümberringi väike värvuliste sädin. Aga tagasiteel läbi Uuemõisa (kus olevat ka tait olemas) sain siiki lõpuks liigi kirja.
Lõppukokkuvõttes väga mõnus 3 tunnine sõit, kus lisandus 5 uut liiki ja läbitud kilomeetreid tuli 29.

 
Väike-konnakotkas (Aquila pomarina)

15.06 rattaga Pürksi ja tagasi.

Selle nädalavahetusega sai siiani kõige pikem sõit ette võetud (päevaga enim kilomeetreid), mis oli tagasiteel ka üpris väsitav suure vastutuule tõttu. Plaan oli minna Sutlepa merele, kus on kindlad liigid, keda võiks kohata. Sutlepa merelt lisandus 5 uut liiki, ülejäänud teekond kulges vaid sõites ja kuulates olemasolevaid liike.
Kohale jõudes, lendas suurem salk haigruid laiali, kus tuli esimene öko – hõbehaigur, veidi hiljem lisandus teinegi öko – kukkurithane, kes ‘’tsiitsitas’’ roostiku serval. Ning hallpõsk-pütt, mustviires ja väikekajakas said juba järgmistena kirja. Muud suuremat juttu siinkohal päeva kohta polegi, 6 h väntamist, et saada need liigid ühest punktist kätte.

Lisanud 5 uut liiki ja läbitud kilomeetreid tuli 81

Kukkurtihane (Remiz pendulinus)

 Tänaseni siis läbitud rattaga/jala 529 km ning liike 165.


No comments:

Post a Comment