Sunday, 24 August 2014

Ukker & Raul - Tartu

Seekordne ökoretk viib mind ja Rauli reede õhtul Mehikoorma suunas. Öine sõit ei too ühtegi kakku ja see on pettumus. Saabume ööbimiskohta keskööl. Hommikul oleme kell 6 majaka juures platsis. Ränne on suhteliselt olematu, kuid paikseid linde on palju. Pääsukesi, hänilasi ja haigruid sebib siia-sinna. Kahlajatest on mainitavad 7 vihitajat ja 3 rändavat tumetildrit. Pnevo neeme kohal on natuke värvulisi liikumas näha. Arvestades, et üle pea läheb natuke hänilasi ja metskiure, siis ilmselt need ongi liikvel. Ongi ju metskiuru ja hänilase rände tippaeg. Palju põnevam on järve peal toimuv mustviireste massiline kogunemine. Linnud toituvad paari kilomeetrisel lõigul ja mitmekordsel lugemisel saame neid kokku minimaalselt 780. Neist vähemalt 95 % on noorlinnud. Tegemist on ilmselt suurima mustviireste sügisnumbriga, mida Eestis iial kokku loetud. Huvitav, et mujal Peipsile vaadates näeme vaid üksikuid isendeid. Ilmselt on siin mingi oluliselt parem toitumisala kui mujal. Proovin vähemalt vanalindude seast valgetiiba leida, aga üsna tüütu on kaugemaid isendeid läbi kammida. Majaka juures liigub ka paar põhjatihase salka, mis viitab, et sellel liigil võib tulla suuremat sorti sügisränne.

Raudmees - mees, kes teadis ussisõnu

Päeval otsustame tiiru põhja poole Meerapallu teha. Taas 40+ km lisaring aga näib, et tasus ära. Esmalt vaatame järvele Laaksaare sadamast ja näeme siin räusa. Piirissaare lähistel on linde kogunenud ja seal on näha nii parte, kajakaid kui haigruid. Enne kui Meerapalu randa jõuame, näeme tee kohal lendava punajalg-pistriku. Lind liigub siin laialt ringi ja hiljem kohtame ilmselt sama isendit ka rannas. Meerapalu teel on üldse palju röövlinde näha (vähemalt 8 liiki). Meerapalu rand on kajakaid täis ja nende seas on ka kaks rõngastatud räuska. Noorlinnul on vasakus jalas punane rõngas, kuid seda lugeda me ei suuda. Linnud on arad ning võimalik koldjalg-hõbekajakas pildile ka jääda ei taha. Kahlajaid on rannas vaid mõned üksikud sh soorüdi ja 6 liivatülli. Tagasiteel saame ka kerge vihma kaela, kuid oleme seni üsna hea ilma tellinud.

Punajalg-pistrikel (Falco vespetrinus) on suurinvasioon käimas/Raul Vilk

Õhtune vaatlus Mehikoormas midagi eksootilist ei too. Paar jääkosklat tegutseb Vene poolel. Ega neid suvekuudel Tartumaal väga ei näe. Lesime niisama kena õhtuvalgust nautides murul ja vahime viireste lõputut sagimist. Õhtul on Mehikoorma küla kohal suur pääsukeste kogum - hindan ööbimisparves vähemalt 1700 isendit. Magame pärast rasket päeva nagu beebid.

Järvel viirastuvad viired

Järgmine hommik on Mehikoormas vaikne. Mustviireste mass on ikka kohal ja kajakate seas on üks 2a tõmmukajakas. 
Tõmmukajaka (Larus fuscus) alamliikide määramine on nagu loterii

Aravu kaelus-turtli näeme sõidu pealt ära ja turteltuvisid (9) näeme vähemalt kolmes kohas. Võnnu mäe otsas passides näeme 20 minutiga 6 liiki röövlinde sh. 4 konnakotkast ja 7 hiireviud. Lisaks näeme tagasiteel väänkaela, kägu, kanakulli, 110 rüüta ja 9 tetre. Raul saab liigilisa 9 ja mina 4 ühikut. 

Nüüd pärast 180 km läbimist oleme kodus Arthrostoppi neelamas ja ravivanne võtmas. Siinkohal tuleb Rihot meile osutatud hotelliteenuse eest tänada!No comments:

Post a Comment