Saturday, 12 July 2014

Lauri & Ukker - Tartu

Kui "normaalsetel" inimestel on suvepuhkus alles algamas, on linnuvaatlejate sügis juba mitu nädalat käimas. Emased koovitajad ja tumetildrid on juba suures osas tagasi rännanud ja paljudel teistelgi liikidel on sügisränne täies hoos. Samas on teist pesitsust alustavad või hiljem saabunud värvulised veel laulmas ja öölindude otsimiseks on veel sobiv aeg. Tartumaal on viimastel nädalatel mitmeid huvitavaid vaatlusi tulnud. Kaspari kohatud 15 meriski parv Meerapalus ja huigapõrgu Valmaotsas ehk mainitavamad. Põõsaspea ornitoloogid on juba intensiivset ja mitmekesist veelindude rännet täheldanud. Kahtlast päritolu tulipardid on suurema seltskonnaga nii Rootsi, Soome kui Eesti randadel sebimas. Vähemalt ühel Tallinnas kohatud linnul oli värvirõngas jalas ja esialgse info põhjal võiks lind Moskva loomaaiast (või loomaiast põgenenud partide järglane) pärit olla. Segane lugu.

Putuktoidulistele lindudele on lubavalt alanud kevad (aed-roolinde rekordiliselt) lõppenud üsna kehvalt. Juuni külm periood ja putukavaesus on linnupojad nälga jätnud ja pesakastides on palju hukkunud kärbsenäppide poegi. Ei tea kuidas näiteks pääsukeste käsi (tiib loomulikult!) käib.

Mina ja Lauri oleme viimastel nädalatel mitu rattaringi teinud. Tulemused on kahjuks suht kesised. Laiskuses meid süüdistada ei saa. Minul tuli täna 900 km täis. Ilmselt viga silmanägemises, kehvas linnutundmises ja ebaõnnes. Ise pole viimastel retkedel liigilisa saanud. Endiselt kummitavad puuduv hüüp (sel aastal siin rari) ja huigad (Aardlas 0).

Rääkspart (Anas strepera)

Ja taas suundume hommikul Ilmatsallu. Klassikaliselt tundub kõik väga lubav senini, kuni vaatluskohta jõuame. Tiikides on vesi endiselt kõrge ja pardid ka suht kadunud. Rõõmustavam uudis on rääkspardi pesakonna leidumine (5 poega). Seda liiki pole ise siin pesitsemas varem kohanud. Lisaks on alal 15 väiketülli, mis on Tartumaal suur summa. Tagasiteel ajame teeäärsest lombist üles ka ühe värbrüdi, kes laskub meile nina ette poseerima. Vähemalt Lauri on rahul, kuna saab liigilisa.

No comments:

Post a Comment