Tuesday, 20 May 2014

Hannes - Soo-loorkull ja hallkibu Otepää Alevijärvel

2 päeva varem nägi sõber Alevijärvel soo-loorkulli paari - nii ei tekkinud mingit küsimustki kuhu mu järgmine retk mind viib. Eilne vihmane ilm välja minna ei lasknud, seepärast saingi alles täna hommikul seda teha. Väike hirm muidugi nahas, kas linnud on veel paigal. Olid, või õigemini oli, sest isaslindu mul näha ei õnnestunud. 10 minutit passimist, kui märkasingi emaslindu maast tõsmas. Tegi mõned tiirud ja potsatas jälle kõrkjate ja hundinuiade vahele maha, nii mitu korda. Kuna õhutemperatuur tõusis ähvardava kiirusega, siis kauemaks passima jääda ei saanud. Eesmärk sai ju täidetud ka.
Soo-loorkulli pole varem Otepää looduspargis nähtud, seepärast see vaatlus nii oluline ongi. Alevijärv on igati sobilik biotoop sellele liigile ka, ja kui tegu veel paariga, siis mine tea, mis veel juhtuma võib hakata...
Lõunaajal sain teada, et eile (19.05) nägid Eestis linnuvaatlustuuril olevad britid Alevijärvel hallkibu!! Järjest paremaks läheb! Muidugi põrutasin pärast lõunat uuesti Alevijärve äärde. Eestis oli see sel hetkel 32. hallkibu vaatlus ja konkurentsitult on tegu looduspargi kõige kõvema linnuvaatlusega! Lind õnnestus brittidel korralikult ka pildile saada. Toitus teine kuppude lehtedel.

Hallkibu Alevijärvel 19.05.2014. Foto: Craig Fulcher

Minu "super linnupäeva" tänasest siiski ei saanud. Tunnise torutamise jooksul lindu kuskilt nähtavale ei ilmunud. Ja ega see Alevijärv ei ole tegelikult sobilik koht ka talle, tegu on ikka suure imega, et ta siin üldse peatus. Emane soo-loorkull oli aga jätkuvalt paigal. Sai teist nüüd päris pikalt vaadeldud ja sõbra abiga ka pildile jäädvustatud. Hiljem pilte vaadates selgus, et tegu on 2a. linnnuga*, kes mittesuguküpsed, niiet, pesitsemislootust seekord veel pole. Ja isaslind tundub, et on ka sellest aru saanud ja uut pruuti mujalt otsima läinud.
Lisaks on teist aastat järjest 2 naerukajakapaari järvele pesitsema asunud ja mustviireid pole ka siin varem nii palju näinud kui see aasta. Korralik "lasteaed" on tulemas. Uue liigina lisandus ka tait.

* Oluline parandus: Targemate inimeste arvamus on, et emaslind on ikkagi 2a+. Paar päeva hiljem nägin ka isaslindu, niiet, edukaks pesitsemiseks on kõik "eeltingimused täidetud". Pöidlad pihku!

Soo-loorkull, emaslind.

No comments:

Post a Comment