Monday, 9 December 2013

Kand ja varvas!

Tavakodanikule kõlab sõna ökoralli ilmselt üsna veidralt ja võib tähendada mida iganes. Kasvõi võistlust, kus puudekallistajad võidu vanapaberit ja kasutatud riideid vastuvõtupunktidesse viivad. Linnuvaatlejatele on termin hästi tuttav juba vähemalt kümnendi jagu. Ühesõnaga on tegemist võistlusega, kus linnuvaatlejad üritavad näha võimalikult palju linnuliike, kuid kasutamata sealjuures mootoriga sõiduvahendeid. Nö. "roheline" linnuvaatlemine on kiiresti populaarsust võitmas, eriti USA's. Googeldades "Bigby birding" avaneb palju selleteemalisi kodulehti ja blogisid. Lahtiseletatult tähendab lühend Bigby - big green birding year. Nii USA's, Austraalias, Kanadas kui Suur-Britannias on tehtud kogu maad (või lausa mandreid) katvaid ökorallisid, kus birderid läbivad aastas omal jõul mitmeid tuhandeid kilomeetreid. Teemast on avaldatud isegi raamat "Green Birding". Ka Eestis on juba üksikuid arglikke öko-aastarekordi katseid tehtud ja senised tulemused on sellised:

213 (2010) Alpo Koukila (Haapsalu linn)
180 (2010) Uku Paal (Tartu linn)
155 (2011) Mati Salumäe (Väike-Maarja vald, Lääne-Virumaa)
146 (2009) Eedi Lelov (Halinga vald, Pärnumaa)
137 (2012) Eedi Lelov (Halinga vald, Pärnumaa)
134 (2012) Ranno Puumets (Märjamaa vald, Raplamaa)
134 (2013) Hannes Margusson (Otepää vald, Valgamaa)
104 (2009) Riho Männik (Halliste vald, Viljandimaa)

Miks üldse linde kondimootori abil otsida, kui autoga saab mõnusasti lühikese ajaga palju häid linnukohti läbitud ja tagumiku soojas hoitud. Piinarikka protsessi õigustusi leidub mitmeid:

a) Uus aspekt, uus list, uutmoodi konkurents. Seega lihtsalt öeldes, uus asi on põnev. Peab välja nuputama uued strateegiad, leidma uued linnukohad. Selle käigus õpid tundma oma lähiümbruse linnustikku ja leiad kindlasti mõne uue huvitava linnukoha. Eelise saab see birder, kellel on olemas kõik hea linnuvaatleja omadused - hea füüsis, head määramisoskused ja fenoloogiaalased teadmised, terav silm ja kõrv, hea strateegiline mõtlemine.

b) Kehaline kasvatus. Arvuti taga istumine pole parim diabeedi profülaktika. Terves kehas terve vaim jms. juba lapsepõlvest saati nämmutatud propaganda. Tasub uskuda.

c) Ökoloogilise jalajälje vähendamine. USA birderid on proovinud kokku arvutada, kui palju sealsed birderid fossiilseid kütuseid oma hobi käigus kulutavad. Iseasi kui täpne statistika, kuid üsna karmid numbrid:
http://www.greenbirding.ca/index.php/carbon-calculations

d) Majanduslik aspekt. Kokkuhoitud bensuraha eest saab hea valiku villaseid sokke, liigeseravimeid ja massööriteenuseid, mis tõsisele ökobirderile igal juhul ära kuluvad.

Kalifornias tehtud aastarekordini (Jim Royer 318 liiki) on meil veel pikk maa, aga Alpo rekordi löömine on üsna reaalne. Start on 1. jaanuaril! Kand ja varvas!No comments:

Post a Comment